Soğuk Lipoliz

Fazla kilolardan kurtulmak, fit bir görünüme sahip olmayı her zaman sağlamıyor. Göbek ya da basen gibi bölgesel yağlanmalar maalesef fazla kilolardan kurtulmuş olunsa da kalıcı olabiliyor. Bu durumda devreye bölgesel zayıflama yöntemleri giriyor. Kişinin kilo verse dahi kurtulamadığı yağlanmış bölgelerin de zayıflaması ve arzu edilen görünüme kavuşması için uygulanabilen tedavi yöntemleri mevcut. Bunlardan biri de ameliyatsız olarak gerçekleştirilen soğuk lipoliz yöntemi ve ultrasonik kavitasyon yöntemi de bulunuyor.

Soğuk Lipoliz veya Dondurarak Zayıflama Nedir?

Bölgesel olarak zayıflamaya yardımcı olan soğuk lipoliz nedir sorusu son dönemde daha fazla gündeme geliyor. Bu yöntem ameliyat ya da yağ aldırma gibi bir tekniği içermiyor. Cildin altında bulunan yağları dondurarak yağ hücrelerinin beslenmesini ve artmasını bozuyor ve bu sayede yağların da erimesini sağlıyor. Yağlar eridiğinde lenfatik sistem ile vücuttan atılıyor. Böylece bölgesel yağlar vücuttan temizlenmiş oluyor.

Soğuk Lipolizin Avantajı Nedir?

Bu yöntem bölgesel olarak zayıflamanın gerçekleşemediği durumlarda kişinin fazla yağlardan ameliyatsız kurtulmasını sağlar. Her bölgeye tek seans uygulanıyor olması ve aynı zamanda herhangi bir ağrıya ya da acıya sebebiyet vermemesi soğuk lipoliz avantajları arasında sayılabilir. Uygulamadan yaklaşık 6 ila 8 hafta sonra netice hemen görülebilir. Uygulamanın yapıldığı bölgedeki yağlarda % 25’e kadar çıkabilen bir azalma meydana gelir. Her yaştan bireylere uygulanabiliyor olması da yöntemin avantajları arasında bulunuyor. Elde edilen sonuç kalıcı ve yenilenmesine gerek olmuyor. İşlem anestezi gerektirmiyor. Bu uygulama en sık karın, göbek, basen, bel ve üst bacak bölgeleri oluyor.

Soğuk Lipoliz Süresi Ne Kadar?

Bu uygulamanın ne kadar süreceği uygulanacak bölgenin genişliğine ve sayısına bağlı olarak değişebildiğinden net bir soğuk lipoliz süresi belirtmek yanıltıcı olacaktır. Bir cihaz yardımı ile yapılan işlemde cihazın başlığı yaklaşık 10 – 15 cm alanı kapsar. Her bölgeye uygulanan seans 1 saat sürer. Ancak işlemin yapılacağı alanın genişliğine bağlı olarak bu süre 4 saate kadar da uzayabilir. İşlemin tamamlanmasının üzerinden 2 ila 4 ay geçtikten sonra yeniden uygulanabilir ve incelme düzeyi yükseltilebilir.

Soğuk Lipoliz Nasıl Yapılır?

Bu yöntemde ultrasonik lenf uyarımı ile mekanik lenf drenaj tekniği kombine olarak kullanılır. Kombine bir cihaz yardımı ile gerçekleştirilen işlemde ultrason ses dalgaları cildin altında bulunan yağ dokularını parçalar. Yağların vücuttan uzaklaştırılması ise vakum drenaj etkisi ile mümkün olur. Cildin hemen altında bulunan yağlarla beraber 3 cm derinliğinde yer alan yağ dokusuna dahi ulaşılabiliyor. İşlem tamamlandıktan sonra düzleştirici uygulamalara geçiliyor ve böylece işlemin yapıldığı bölgede gayet düzgün bir görünüm elde edilebiliyor. Düzleştirici etki sayesinde derideki selülit görünümü dahi hafifletilebiliyor. Soğuk lipolizliposakşın işleminin hemen ardından uygulandığında işlemin başarısını arttırabiliyor. Liposakşın sonrasında oluşan hafif şişliklerin giderilmesinde de etkili bir tekniktir.