Cilt Bakımı

Sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olmak, cildi beslemek ve cildin ihtiyaç duyduğu bakımı sağlamaktan geçiyor. İhmal edilen cilt bakımı maalesef zamanla cilt problemlerinin oluşmasına neden olurken, kalıcı izleri de beraberinde getirebiliyor. Yaşlanma ve bazı dış etkenler de cildin dengesini yitirmesine sebebiyet verebiliyor. Cildin PH dengesini kaybetmesi ise başlı başına pek çok sorunu doğurabiliyor.

Profesyonel Bir Cilt Bakımı Yapılmalı

Cildin yapısına ve ortaya çıkan sorunlara göre yeniden PH dengesi sağlanarak gözeneklerin temizlenmesi ve aynı zamanda genişlemiş olan gözeneklerin sıkılaşması profesyonel bir cilt bakımı ile mümkün olabilir. Gelişigüzel kullanılan kalitesiz kozmetik ürünler ile yapılan bakım maalesef cildi temizlemek ve dengesini korumak yerine cilt sorunlarına dahi neden olabiliyor. Sanal ağda cilt bakımı önerileri konusunda pek çok bilgi mevcut. Ancak bu bilgiler her cilt tipine uygun olmadığından uygulamak sakıncalı olabiliyor. Bu nedenle profesyonel bir cilt bakımının yapılması, en sağlıklı tercih olacaktır. Cildin dış etkenlerden korunabilmesi için tek bir işlem yerine kompleks bir tedavinin tercih edilmesi çok daha doğru olabiliyor. Kompleks tedavi esnasında cildin nem dengesinin de korunması gerekir.

Cilt Bakımı Neden Önemli?

Cilt vücudun genel sağlık durumunu da gösteren bir ayna konumundadır. Dengesiz beslenme, hijyen koşullarına uyulmaması, stres, fizyolojik bozukluklar ve daha pek çok etmen cilde yansır. Çeşitli sağlık sorunları ciltte farklı reaksiyonlara da neden olabilir. Ciltte aşırı kuruma, pullanma, akne oluşumu, kırışıklık ya da sarkma cildin gösterdiği reaksiyonlardan sadece birkaçı… Bu tür problemler ortaya çıktığında sağlık sorununa dair teşhis ve tedavinin yanı sıra, cilt bakımına da hemen başlanmalı. Cilt sorunları ihmal edildiğinde artarak daha büyük problemlere neden olabilir. Eğer düzenli cilt bakımı yaptırılırsa hijyenik, sağlıklı ve duru bir cilt görünümü elde etmek uzun sürmeyecektir. Kısaca, sorunsuz bir cilt görünümüne sahip olmak aslında hiç zor değil.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cildin beslenmesi ve bakım yapılması öncesinde cildin ihtiyaçları belirlenir. Dolayısıyla cilt bakımı nasıl yapılır sorusunun yanıtı, kişinin cilt durumuna göre değişkenlik gösterecektir. Cilt bakımına dair yapılan işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Temizleme

Temizleme işleminde cilt tipine uygun üç farklı temizleyici kullanılır. Son derece hassas ve bir o kadar da derinlemesine bir temizleme işlemi yapılır.

  • Tonik

Alkolsüz tonikler kullanılarak cilt tipine uygun tonikleme uygulaması yapılır.

  • Arındırma

Ciltteki ölü derileri uzaklaştıran enzimatik maske ve buhar uygulaması yapılır.

  • Komedon Temizliği

Buhar ile gözenekler açılır ve komedonlar temizlenir.

  • Dezenfeksiyon

Temizlik sonrası ciltte antiseptik uygulama yapılır.

  • Özel Bakım

Hassasiyeti gideren, cildi toparlayan, nemlendiren ve yağlanmayı önleyen özel bir bakım yapılır.

  • Masaj

İnce bir yağ kullanılarak cilt masajı yapılır.

  • Maske

Cildin sorununu gidermeye yönelik maske uygulaması gerçekleştirilir.

  • Koruma

Cildi dış etmenlerden koruyan ürünle bakım işlemi tamamlanır.